Nano gümüş Mikroskop Görüntüsü
Nano gümüş Mikroskop Görüntüsü

Nano gümüş, gümüş elementinin 10-100 nanometre boyutlarına hale getirilmesi ile oluşur. Nano gümüş ile dezenfeksiyon da nano partikül boyutuna sahip gümüş iyonlarının ULV soğuk sisleme cihazıyla yüzeyde çok ince kaplama yapması sağlanır.

Eski çağlardan beri gümüşün antibakteriyel özelliği bilinmektedir. İngiltere başta olmak üzere bir çok ülkede eskiden gümüş kaşık, çatal, bıçak takımları kullanılmaktaydı. Günümüzde gümüş kaplamalı malzemeler hala kullanılmaya devam etmektedir. Gümüşün yüksek antibakteriyel özelliği Dünya’da son 10 senede bir çok sektörde kullanılmaya başlandı. Nano gümüş içeren elbiselerden tutunda, temizlik solüsyonların da, su endüstrisinde, Boya endüstrisinde ve bir çok sektörde kullanılmaktadır. Çeşitli bakteriyel hastalıkların tedavilerinde kullanılmak üzere araştırmalar devam etmektedir.

Kolloidal Gümüş:

Kollaidal gümüş gümüşün saf su içerisinde elektroliz yöntemiyle iyonlaştırılmasında elde edilen solüsyondur. Özellikle alternatif tıpta içme kürleri olarak yaygın şekilde kollaidal gümüş  suyu kullanılmaktadır. İçme kürü olarak, henüz net olarak sağlığa yararlı ve zararlı etkileri hakkında net çalışmalar yoktur. Hali hazırda bir çok çalışma devam etmektedir.

Evlerde Nano Gümüş ile Dezenfeksiyon:

Evlerde nano gümüş ile dezenfeksiyon da, nano gümüş içeren sprey solüsyonlar yüzey dezenfektanı olarak kullanılmaktadır. Uygulama bireysel olarak yapılacaksa bir sprey içine konularak püskürtülürü tüm yüzey kurumaya bırakılır veya nemli temiz bir bezle yüzeye yayılır. Gümüş iyonları dezenfektan olarak çok etkilidir ve bilindiği kadarıyla insana karşı zararsızdır. Çeşitli antibakteriyel kozmetik ürünlerde, tekstil ürünlerinde ve farklı alanlarda ev ürünü olarak kullanılmaktadır.

Nano gümüş solüsyonları, ULV (Ultra Low Volume) cihazlarıyla evlerde işyerlerinde ortam ve yüzey dezenfeksyionu amaçlı profesyonel ekiplerce kullanılmaktadır.

Firma olarak dezenfeksiyon işlemlerinde aktif olarak Nano Gümüş kullanmaktayız. Her yüzeye, her ortama uygulanabildiğii için yüzey, alan dezenfeksiyonunda etkili bir yöntemdir. Her dezenfektanın kendine göre dezavantajları mevcuttur, riskli olabilecek her tür üründen bu nedenden dolayı kaçmaktayız. Uygulamada profesyonel ekibimiz gerekli ekipmanlarla önce bölgede keşif amaçlı hızlıca gezer. Dikkat edilecek yerler ve noktalar belirlenir, gerekli olan açıklamaları müşterimize anlatırız ve akabinde uygulamaya başlanır. Genellikle 2 kişiden oluşan ekibimizden biri uygulama yaparken diğeri de destek ve kontrol amaçlı yol gösterir. Uygulama 100 metrekare için 10 dakikadır. Uygulama sonrası ortamda kalabilirsiniz ve biter bitmez ortamı kullanabilirsiniz.