Dünya’mızda canlıların hayatta kalmaları için gereken ana kriterler “Hava” ve “Sudur”. Canlılar sürekli olarak bu iki grup kritere maruz kalırlar. Su dezenfeksiyonunda uzun yıllardır çalışmalar olup, oldukça etkin ve yaygın şekilde dezenfeksiyon sistemleri vardır. Bunun başlıca nedeni, sulardaki kontaminasyonun geçmiş yüzyıllarda ciddi salgın hastalıklara yol açmasıdır. Yüzyıllar boyunca suyun dezenfeksiyonu adına bir çok farklı yöntemler geliştirilmiştir. Hava dezenfeksiyon sistemleri su kadar yaygın değildir.

Hava dezenfeksyionu malasef su kadar basit olmamakla beraber, kapalı ortamlarda çeşitli dezenfeksiyon yöntemleri geliştirilmiştir. Hava asılı halde bir çok mikroorganizma barındırır,  havadaki bu mikroorganizmalar çeşitli üretim tesislerinde ürünlerde bozulmalara yol açabilecek kontaminasyonlar yapabilir. Gıdalarda havadan gelebilecek olan mikroorganizmalar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Son 1 ayda tüm Dünya’da yaygınlaşan Korona virüs (Covid 19) vakalarıyla beraber akla hava dezenfeksiyon nasıl yapılabilir ? soruları gelmektedir.

Hava dezenfeksiyon sistemlerinde bir kaç farklı yol izlenebilir. Yaygın olan 3 farklı sistem mevcuttur. Hava dezenfeksiyonunda kısaca;

  • Mikro filtrasyon sistemleri
  • UV hava sterilizasyon Sistemleri
  • Ozon Sistemleri kullanılabilir.

Mikrofiltrasyon Hava Dezenfeksiyon Sistemleri (iklimlendirme):

Mikro filtrasyon sistemleri su dezenfeksiyon sistemlerinde de kullanılmaktadır. Temel mantık sularda ve havada bulunan viüs, bakteri, küf ve mantar ların geçemeyeceği kadar düşük gözeneklere sahip filtrelerden geçirmektir. Bir çok yerde, özellikle gıda işleme tesislerinde iklimlendirme sistemleri kullanılmaktadır. İklimlendirme sistemlerine ek olarak buna uygun filtreler kullanılarak hava dezenfeksiyonu sağlanır. Sistem pahalı olabilir, bu yüzden endüstriyel tesislerde yaygın olarak kullanılır.

UV Hava Sterilizasyon Sistemleri :

Uv Hava Sterilizasyon
Uv Hava Sterilizasyon

Ultra Viole (UV) sistemleri yaygın olarak bir çok sektörde kullanılmaktadır. Gıda tesislerinde küçük aletlerin dezenfeksiyonunda, su tesislerinde suyun dezenfeksiyonunda, küçük işletmelerde bıçak ve benzeri aletlerin dezenfeksiyonunda, hava dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır. Mikro filtrasyon iklimlendirme sistemleri ile beraber entegrede çalışabilir. Ev veya küçük işletme tiplerinde UV cihazı tavanda uygun bir konuma asılır, sürekli hava sirkülasyonu yaparak içerisinden geçen havayı UV lambalar yardımı ile dezenfekte eder. Taşınabilir el tipi olan ürünler yardımı ile yüzey dezenfekte işlemlerinde kullanılabilir.

Ozon Hava Dezenfekte Sistemleri:

Ozon bilinen en güçlü dezenfekte maddelerinden biridir. Ozon dünyada doğal olarak fırtına ve şimşek çakmalarından oluşur. Dünya’yı zararlı ışınlara karşı korur. Oldukça agresif bir yapısı vardır, hızla oksijene indirgenir. Bu neden dolayı ortamda kalıcılığı yoktur. Ozona uzun süre maruz kalma ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir, yüksek maruziyette akciğerlerde hasarlara yol açabilir. Ozon çok agresiftir ve organik olan bütün dokuları hızlıca parçalayabilir. Bu özelliğinden dolayı virüs ve bakterilerden oluşan ciddi enfeksiyon sorunlarında kullanılmaktadır.

Yaygın olarak içme suyu dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır, su dezenfeksiyonunda eğer suda nitrit ve benzeri kimyasallar yok ise oldukça güvenlidir. Hava dezenfekte sistemleri olarak da, ev tipi küçük cihazlar kullanılmaktadır. İşyerleri içinde kullanılan ürünler mevcuttur.