Haşere İlaçlama Nasıl Yapılır ?

Standart Uygulama:

Standart haşere, böcek uygulamasında sprey pompa (Matabi) ile evin, dairenin tüm köşeleri biyosidal sıvı ilaç kullanılarak dönülür. Uygulama bir kenardan başlanarak evin tüm taban kenarları takip edilerek başlangıç noktasında bitirilir. Sprey haşere ilacı duvarı 10 cm ve tabanı 10 cm ıslatacak şekilde püskürtülür. Kullanılacak olan ilaç seçimi haşere grubuna göre değişmekle beraber genelde trake solunumu yapan böcekler hedef grubudur.(hamam böceği türleri, gümüşçün, tesbih böceği, akrep vb haşereler) Kullanılacak olan haşere ilacı dozajı hedef alınan haşereye göre değişiklik gösterebilir.

Bu uygulamada evde yaşayan insanlar kalabilir, günlük işlerine devam edebilirler. Temizlik köşelere sulu temizlik 1-2 hafta yapılmamalıdır.

Yoğun Uygulama:

Yoğun haşere ilaçlama hizmetinde haşere çeşidine göre tüm evin tüm taban yüzeyi ilaçla ıslatılarak uygulama yapılır. genelde lokal tercih edilir, sadece haşerenin bulunduğu alana ilaçlama uygulaması yapılır. İlaç seçimi ve dozajlar haşere çeşidine göre değişir. Bu uygulamada tüm alan kuruyuncaya kadar evde kalmamanız gerekir. Bu uygulama tabana yayılan haşere grupları için tercih edilir. (bit, pire, akar vb.)

KULLANILABİLECEK HAŞERE BÖCEK İLAÇ ÇEŞİTLERİ :

Kokusuz ilaçlama :

Kokusuz haşere ilaçlamada kullanılan biyosidal ilaç tamamen kokusuzdur, çok hassas olanlar hariç genelde hiç koku duyulmaz. Kokusuz ilaçlar temas yoluyla etkilidir. Belli başlı 3-4 çeşit aktif maddesi olan ilaçlar kullanılır ve ilaçlar insan sağlığına zararsızdır. Uygulama şekline göre evde yaşayan kişiler ilaçlama yapılırken evde durabilir, günlük işlerine devam edebilirler.

Jel İlaçlama :

Jel ilaçlama genelde hamam böceği türleri ve karınca için kullanılır. Bir enjektör yardımı ile ilaç nokta nokta haşerelerin olduğu alanlara bırakılır. Genelde insanın temas edemeyeceği ama böceklerin yuvalanabileceği alanlar tercih edilir. Çok etkili bir yöntemdir, haşereyi kendine çeker. Özellikle alman hamam böceği için kullanılır. Uygulama sonrası herhangi bir temizliğe vs. gerek duyulmaz. Uygulama yapılırken ve sonrasında evde kalınabilir.

Kokulu İlaçlama :

Kokulu ilaçlar zor alanlarda ulaşılamayacak alanlarda tercih edilir. Genelde evlerde kullanımını önermiyoruz. Normal yöntemlerle çözülemeyecek haşere problemlerinde son çare olarak önermekteyiz. Kokulu ilaçlar koku ile de etkilidir. Özel donanım ile ilaçlama işlemi yapılır, gerekli güvenlik önlemleri alınır. İlaçlama sonrası kullanılacak tüm eşyaların yıkanması temizlenmesi gerekir. Uygulama sırasında evde kalınmaz, uygulama bittikten sonra da en az 1 gün eve girilmemesi zaruridir. Eve girildikten sonra hızlıca kapılar pencereler açılarak 1 saat havalandırılır. Kapı pencereler açıldıktan sonra evde kalınmaz dışarıya çıkılır.