Alan dezenfeksiyon hizmetleri
Alan dezenfeksiyon hizmetleri

Corona virüs sonrası en çok merak edilen konulardan biri dezenfeksiyon işlemidir. Kısaca evde nasıl dezenfeksiyon yapılır sorusunu anlatmaya çalıştık. Aşağıda anlattığımız uygulama ve maddeler araştırılıp deneyimleyip o şekilde aktarılmıştır.

Alkolle dezenfeksiyon :

Etil alkol veya İsopropil alkol dezenfektan amaçlı kullanılabilir. Bilinenin aksine alkol türevleri orta ve düşük derecede dezenfektan sağlar. Kişisel Temizlikte : Belli derecedeki alkol solüsyonu veya alkollü jel dezenfektan yeteri miktarda ele alınır, hızlıca yayılıp bekletilir. mümkün olduğunca elinizin ıslak kalması önemlidir. hızla kuruyor ise, az miktarda solüsyon kullanmışsınızdır. Tekrar etmenizde fayda var. Yüzey hijyeninde alkol dökülüp tüm yüzeye yayılır, mümkün olduğunca yüzey ıslak kalmalıdır. Alkol az kullanılır ise yüzey hızla kuru ve  dezenfekte olmaz.

Sabunla Dezenfeksiyon :

Sabunlar sodyum ya da potasyum hidroksitin yağ asidi esterlerinden oluşan deterjan bazlı maddelerdir. Su ve sabun kullanılarak yapılan 15 saniyelik bir yıkamada bakteri sayısı 06-1.1 log azaltır. Doğal sabunların PH ları 9 un üzerindedir. Alkali olan ortamlarda virüs ve bakteriler canlı kalamazlar. Sabunla kişisel temizlikte yoğun şekilde köpürtülen sabun ele iyice ovuşturularak yedirtilir. Enaz 15 saniye Bu işlem uygulanmalıdır. PH ı düşük endüstriyel tip sabunlarda bu özellik daha zayıftır.

Çamaşır Suyuyla Dezenfeksiyon:

Çamaşır suları peroksit ve sodyum hipoklorit türevlerinden imal edilmektedir. Peroksit ve sodyum hipoklorit  bir çok virüs, bakteri ve küflere karşı etkilidir. Kullanılacak olan yüzeyde yine 3-4 dakika kalacak şekilde ıslak bırakılmalıdır. Tüm marketlerde bulunabilme özelliği artı tarafıdır. Kişisel hijyende kullanılması önerilmez, yakıcı ve tahriş edicidir.

Klor ve Klor Bileşikleri:

Klor, bakterisid ve virüsid olarak etkilidir. Alkali ortamlarda ve organik ortamlarda klorun etkisi azalmaktadır. Bulunabilecek ucuz dezenfektanlardan biridir, klor 3 ppm üzerinde iken bir çok virüs ve bakteri için öldürücüdür. Yaygın olarak havuz ve su sistemlerinde kullanılmaktadır.  Kloru katı veya sıvı halde havuz kimyasalları satan yerlerde bulabilirsiniz. Kullanımı: Yüzey dezenfeksiyonu için 10 litre suda 1-2 gram katı klor eritmeniz yeterli olacaktır. bu suyla genel temizliğinizi yapabilirsiniz. daha düşük konsantrasyonlarda aldığınız meyve sebzeleri dezenfekte etmek amaçlı kullanılabilir. Meyve sebze dezenfekte işlemi sonrası mutlaka meyve ve sebzeler normal suyla yıkanmalıdır. Yüzey deenfeksiyonunda kullandığımız oran hızlı el sezenfeksiyonu içinde kullanılabilir. Fazlası tahriş edici ve kaşındırıcıdır.

Hidrojen Peroksit (Oksijenli su):

Genelde hastahanelerde yaraların dezenfeksiyonu amaçlı kullanılmaktadır. Evlerde ise yine yüzey dezenfeksiyonu ve kısmende el dezenfeksiyonu amaçlı kullanılabilir. Cildi tahriş edicir ve ağartıcı bir maddedir, saçları beyazlatır.

Benzalkonyum kloroid (Zefiran):

Antiseptik ve dezenfektan olarak kullanılabilir. Gram pozitif ve bazı gram negatif bakterilere etkilidir. Sabunlar ile etkilerinin inaktive oluşu, lastik, plastik ve pamuk gibi maddelerin de üzerine absorbe olması dezavantajdır. Piyasada dezenfektan olarak satılmaktadır.

Gümüş Solüsyonu ile Dezenfeksiyon:

Teknolojinin gelişmesiyle  beraber nano kavramı ortaya çıktı. Bir çok hammadde nano boyutlarda üretilmeye başlandı. Bir maddenin nano boyuta indirgenmesi ile çeşitli özellikle sağlanabiliyor. Gümüş bilinen en eski antibakteriyel elementlerden biridir. Üzerinde virüs ve bakteri barındırmaz. Bilinen bu özelliği sayesinde Nano Gümüş barındıran bir çok ürün piyasada antibakteriyel olarak üretilmeye başlanmıştır. Ev kullanımı için ise alacağınız gümüş suyu çözeltisini yüzey ve kişisel hijyende dezenfekte amaçlı kullanılabilir. Ortamda kalıcı olması en büyük avantajdır.

Yukarıda anlattığımız konular biraz olsun ” evde dezenfeksiyon nasıl yapılır ” sorunuza karşılık vermek amaçlıdır. Bir çok bilgi var ama genel olarak bir kirlilik mevcut. Örneğin alkol ve türevlerinin yüzde yüz işe yaradığı gibi yanlış bir kirlilik var. Dezenfeksiyon, mikrobiyoloji konularında çalışmış, laboratuvar ortamlarında gerekli testleri yapmış olan kişilerin uzmanlık alanıdır. Çevrenizde bu konularda çalışmış uzmanlaşmış kişiler var ise bunlara danışabilirsiniz.